
Czarnogóra to niedoceniany jeszcze w Polsce kierunek wyjazdów wakacyjnych. Oto kilka wskazówek, co warto zobaczyć w tym niewielkim kraju.
Boka Kotorska: Perła Adriatyku

Boka (określenie na zatokę) Kotorska to malownicza zatoka w Czarnogórze, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z najdłuższych i najgłębszych fiordów w Europie Południowej, otoczona przez wysokie góry i malownicze miasteczka. Pomimo oczywistego podobieństwa do norweskich fiordów, jest geologiczne pochodzenie jest zupełnie inne. Warto wybrać się na rejs motorówką po zatoce (koszt godzinnej przejażdżki to ok 50 euro w 2022 roku) jak również odwiedzić urocze miasteczka wzdłuż zatoki, takie jak Kotor, Perast, Tivat czy Herceg Novi.
Kotor

Stare miasto Kotor, które leży nad zatoką, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w regionie. Jego wąskie uliczki, zabytkowe budowle i mury obronne przyciągają wielu turystów. Charakterystyczne dla miasta są duże ilości kotów wałęsających się po mieście i czekających na prezenty od turystów 🙂 Wiąże się z nimi pewna legenda.

Mówi się, że w starożytności Kotor został dotkenięty wielką plagą szczurów, które niszczyły zbiory i szerzyły choroby. Zrozpaczony mieszkańcy postanowili prosić o pomoc swojego patrona, Świętego Trifuna, który jest szczególnie czczony w Kotorze. Według legendy, Święty Trifun wysłuchał ich próśb i postanowił pomóc mieszkańcom. Według opowieści, nocą wspiął się na najwyższą wieżę kościoła Świętego Tryfona i zawołał do wszystkich kotów z okolicy. W odpowiedzi, setki kotów zbiegły się pod kościół. Następnego ranka koty wyszły z kościoła i rozpoczęły intensywną walkę ze szczurami, które nękały miasto. Widok kotów walczących z hordami szczurów poruszył mieszkańców, a szczury zostały pokonane. Miasto oczyszczone ze szkodników odetchnęło z ulgą. Od tego czasu koty stały się nieodłącznym elementem kultury i dziedzictwa miasta. Mieszkańcy dbali o koty, zapewniając im schronienie, karmę i opiekę. Koty stały się częścią miejskiego krajobrazu, przemykając między kamiennymi uliczkami i odpoczywając na słońcu.
Twierdza Stari Bar

Jedną z ciekawszych atrakcji południowej części Czarnogóry jest nieźle zachowana twierdza Stari Bar. Jest ona zlokalizowana kilka kilometrów za popularnym wśród turystów miastem Bar. Rozciąga się na wzgórzu, oferując spektakularne widoki na miasto Bar i otaczające je krajobrazy. Twierdza obejmuje mury obronne, baszty, cytadelę, pałac, meczet oraz liczne pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Pomimo przejścia wielu konfliktów i katastrof naturalnych, zachowała się część oryginalnych elementów, które pozwalają nam odkryć jej dawny blask. Jej obecność przypomina o dawnych czasach i wpływie różnych kultur na rozwój regionu.
Jezioro Szkoderskie
Jezioro Szkoderskie, położone na granicy Czarnogóry i Albanii, jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim i oferuje niezapomniane doznania dla miłośników przyrody, ornitologów, wędkarzy i turystów. Zajmuje powierzchnię około 370 km², z czego większa część znajduje się po stronie Czarnogóry. Jezioro otoczone jest malowniczymi górami i nieskażoną przyrodą, tworząc spektakularne krajobrazy.
Jezioro Szkoderskie jest rajem dla miłośników przyrody. To ważne miejsce dla ochrony różnorodności biologicznej, a także międzynarodowego znaczenia dla ptaków wodnych. Jezioro i jego okolice są domem dla ponad 280 gatunków ptaków, w tym rzadkich i zagrożonych. Ptaki te wykorzystują jezioro jako przystanek w trakcie migracji, co czyni je popularnym miejscem dla ornitologów. Oprócz ptaków, w jeziorze żyje bogata fauna i flora, w tym ryby, żółwie, węże i wiele innych gatunków.