Co zwiedzić na Podlasiu?

Co zwiedzić na Podlasiu?

Podlasie to niezwykle urokliwa kraina, znajdująca się na północno-wschodnich obrzeżach Polski. Panuje tu błogi spokój i cicha atmosfera, a mieszkańcy są niezwykle gościnni. Dodatkowo, stoły uginają się od przepysznych specjałów, które sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce na wakacje. Bez względu na to, czy to na krótki pobyt, czy na cały tydzień, z pewnością warto się tu wybrać. Przedstawiam moje propozycje miejsc, które warto zobaczyć.

Narwiański Park Narodowy

Na zachód od Białegostoku, pomiędzy miejscowościami Suraż i Rzędziany znajduje się Narwiański Park Narodowy, znany również jako polska Amazonia, ze względu na ogromne rozlewiska. W tych okolicach odkryjecie bogactwo unikalnych miejsc zamieszkiwanych przez zagrożone gatunki ptaków. Jednym z niezwykłych punktów jest długa na około kilometr edukacyjna kładka na rzece Narew, łącząca wsie Waniewo i Śliwno. Podczas spaceru po kładce natraficie na przeprawy promowe, gdzie, wykorzystując własne siły, będziecie przeciągać pływające platformy na drugi brzeg. Można również wybrać się na malowniczą podróż łodziami pychówkami, meandrami Narwi.

Zamek w Tykocinie

Na prawym brzegu Narwi, w miejscowości Tykocin, znajduje się XV-wieczny Zamek Królewski. Jego atrakcyjne położenie, czerwona cegła i unikalna architektura sprawiają, że jest niezwykłą atrakcją województwa podlaskiego.

Zamek znajduje się w rękach prywatnych i stopniowo przechodzi proces odbudowy (pozostały jedynie fundamenty). Wewnątrz zamku znajduje się kilka sal wystawowych, sala balowa oraz restauracja zamkowa.

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, który opowie nam o jego historii i najciekawszych eksponatach. Każdego roku na wiosnę organizowana jest tu rekonstrukcja bitwy o Tykocin i twierdzę, co przyciąga wielu widzów. Widowisko odbywa się na łąkach przed zamkiem i towarzyszy mu jarmark zamkowy, turnieje szermiercze oraz lekcje historii.

Silvarium – Park Leśny w Poczopku

Silvarium w Poczopku jest połączeniem ścieżki edukacyjnej i parku leśnego. Na jego obszarze wyznaczono ścieżki spacerowe i przygotowano miejsca, w których odwiedzający mogą dowiedzieć się fascynujących rzeczy o lesie i jego mieszkańcach. Już od wejścia twórcy ogrodu stopniowo wprowadzają nas w tajemnice lasu, opowiadając za pomocą edukacyjnych tablic o gatunkach ptaków i roślinach, które zamieszkują te tereny. Przykładem jest „budzik leśny” – tablica informacyjna, która opowiada o godzinach, w których poszczególne gatunki ptaków śpiewają. W ogrodzie można obejrzeć wypchane zwierzęta zamieszkujące Puszczę Knyszyńską (są to zwierzęta z wypadków).

Wioska tatarska – Kruszyniany

W Kruszynianach można zobaczyć najstarszy zachowany tatarski meczet w Polsce.

Kolorowe cerkwie, Kraina Otwartych Okiennic

Ciekawym miejscem do odwiedzenia są wsie Narew, Trześcianka i Puchły, gdzie można obejrzeć cerkwie prawosławne, zdobione i pomalowane w oryginalny, niepowtarzalny sposób. Wsi Trześcianka, Puchły tworzą wraz z wsią o nazwie Soce tzw Krainę Otwartych Okiennic. Domy w tych miejscowościach często mają charakterystycznie zdobione okiennice, warto zobaczyć.

Podlasie to niezwykle urokliwa kraina, znajdująca się na północno-wschodnich obrzeżach Polski. Panuje tu błogi spokój i cicha atmosfera, a mieszkańcy są niezwykle gościnni. Dodatkowo, stoły uginają się od przepysznych specjałów, które sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce na wakacje. Bez względu na to, czy to na krótki pobyt, czy na cały tydzień, z pewnością warto…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *