Co zwiedzić w Poznaniu w 1 dzień?

Co zwiedzić w Poznaniu w 1 dzień?

Oto garść wskazówek, co warto zobaczyć w trakcie pobytu w Poznaniu

Katedra na Ostrowie Tumskim

Jest to najstarszy kościół w Polsce, założony w roku 968. Wtedy też powstała diecezja poznańska a pierwszy biskup Polski, Jordan, miał swoją siedzibę tutaj. Przypuszcza się, że to właśnie tutaj odbył się chrzest Mieszka I, o czym opowiada jedna z wystaw w Bramie. Obecny wygląd katedry jest rezultatem jej odbudowy po zniszczeniach wojennych.

Zamek Królewski

Zbudowany prawdopodobnie w XIII wieku przez Przemysła II i wielokrotnie rozbudowywany, zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. W 1493 roku wielki mistrz krzyżacki Hans von Tieffen złożył tu hołd lenny królowi Polski. Zamek został częściowo zniszczony podczas wojny północnej a następnie częściowo odbudowany pod koniec XVIII wieku. W czasie Drugiej Wojny Światowej został ponownie zniszczony, ale w latach 1959-1964 przeprowadzono częściową odbudowę. Ostatecznie został zrekonstruowany w latach 2010-2013 według projektu Witolda Milewskiego.

Rynek Starego Miasta

Atrakcją rynku jest prawdopodobnie najpiękniejszy w tej części Europy renesansowy ratusz, z zainstalowanym zegarem ze słynnymi koziołkami. Codziennie w południe koziołki ukazują się i trykają rogami 12 razy. Z koziołkami wiąże się zabawna legenda: gdy zegar został zainstalowany na wieży ratuszowej, miało miejsce pewne niefortunne wydarzenie. Przygotowywany udziec sarni spłonął z powodu nieuwagi kucharza. Chcąc ukryć swój błąd, kucharz postanowił ukraść dwa koziołki, aby je upiec na rożnie. Jednak kiedy te niesforne zwierzęta uciekły, odnalazły schronienie na gzymsie wieży ratuszowej. Goście, którzy mieli przybyć na ucztę, byli zaskoczeni widokiem koziołków, które skakały i wygłupiały się na wieży. Wydarzenie to wzbudziło takie zainteresowanie, że wojewoda podjął decyzję o dodaniu odpowiedniego mechanizmu z koziołkami do zegara, aby upamiętnić tę nietypową historię. Od tamtej pory, koziołki na ratuszu w Poznaniu stały się jednym z charakterystycznych elementów miasta i przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Legenda ta przetrwała przez wieki, wpisując się w kulturę i folklor regionu.

Oto garść wskazówek, co warto zobaczyć w trakcie pobytu w Poznaniu Katedra na Ostrowie Tumskim Jest to najstarszy kościół w Polsce, założony w roku 968. Wtedy też powstała diecezja poznańska a pierwszy biskup Polski, Jordan, miał swoją siedzibę tutaj. Przypuszcza się, że to właśnie tutaj odbył się chrzest Mieszka I, o czym opowiada jedna z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *